میخوای همین الان در دوره مقدماتی طراحی دیجیتال شرکت کنی ؟

بریم ثبت نام !
ورود و ثبت نام

انواع کلاهبرداری های NFT

هم ارزهای دیجیتال و هم توکن های NFT فضاهای نسبتاً غیرقابل کنترلی هستند. این بدان معناست که مجرمان بالقوه برای سوء استفاده از نقص های موجود در این صنعت نوپا، از شیوه های مختلفی برای کلاهبرداری استفاده می کنند. به همین دلیل است که اخیرا زیاد شاهد پوشش خبری طرح‌های NFT پانزی کلاهبرداری‌های OpenSea، کلاهبرداری‌های مالی هنر ان اف تی و موارد دیگر در رسانه ها بوده ایم.

– در ادامه با برخی از شناخته ترین و رایج ترین شیوه های کلاهبرداری NFT آشنا می شویم. 

کلاهبرداری NFT راگ پول

– کلاهبرداری راگ پول بسیار در بازار ان اف تی رایج است چرا که در این نوع کلاهبرداری ها معمولا افراد وقتی متوجه واقعیت می شوند که دیر شده است و افراد سودجو سرمایه های آن ها را به سرقت برده اند. 

در این نوع  کلاهبرداری NFT مروجین یک طرح جعلی را عمداً از طریق رسانه های اجتماعی و با وعده سود دهی بالا به دارندگان خود، تبلیغ می کنند تا قیمت را بالا ببرند. سپس پس از جلب نظر کاربران و رسیدن به نقطه خرید مورد نظر، تمام وجوه را از کیف پول NFT برداشته و پروفایل‌های خود را از بازارها و رسانه‌های اجتماعی حذف می کنند. 

* به این ترتیب توسعه دهندگان همه تبلیغات و وعده‌های محقق نشده را همراه با پروژه ان اف تی رها می کنند. از این رو بسیار مهم است که پروژه ان اف تی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید را از جهات مختلف بررسی کنید. 

ایردراپ های NFT

– در روش ایردراپ اسکم کلاهبرداران گاهی اوقات از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ هدایا و ایردراپ های NFT استفاده می کنند و از افراد می خواهند تا پیام ارسالی آنها را میان کاربران بیشتری پخش کنند و در وب سایت آنها ثبت نام کنند تا یک توکن ان اف تی رایگان هدیه بگیرند. پس از ثبت نام، از شما خواسته می شود که کیف پول خود را برای دریافت هدیه ای که وعده داده شده، متصل کنید. هنگامی که کیف پول شما موجودی داشته باشد، آنها می توانند به حسابتان دسترسی پیدا کنند و از شما ان اف تی یا ارز دیجیتال سرقت کنند.  

* بنابراین، اگرچه ممکن است بار ها این را شنیده باشید، اما روی پیوندهای رندومی که در رسانه های اجتماعی برای شما ارسال می شود کلیک نکنید. علاوه بر این، از قانونی و معتبر بودن حسابی را که برای شما پیام ارسال کرده است نیز اطمینان حاصل کنید. 

ان اف تی های تقلبی

– مجرمان ممکن است آثار هنری را کپی می کنند و نسخه های تقلبی NFT را در بازارهای معتبر  مانند اوپن سی می فروشند. NFT های جعلی و دزدیده شده هیچ ارزشی ندارند و قربانیان اغلب با خرید NFT تقلبی خیلی دیر متوجه می شوند. 

*  ویژگی اصلی ان اف تی ها منحصر به فرد بودن آنها است، بنابراین اگر یک اثر کپی و جعل شود عملا هیچ ارزشی به عنوان یک توکن غیر قابل معاوضه ندارد.

آکادمی هنراط

هنراط، بال پرواز هنرات

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به آکادمی هنراط می باشد.