میخوای همین الان در دوره مقدماتی طراحی دیجیتال شرکت کنی ؟

بریم ثبت نام !
ورود و ثبت نام

ان اف تی NFT چیست ؟

ان اف تی یا NFT (مخفف Non-Fungible Tonken و به معنی توکن‌های غیرقابل‌ تعویض)، گواهی مالکیت دیجیتالی غیرتکراری برای هر نوع دارایی دیجیتالی است. در واقع، این نوع توکن قرارداد هوشمندی است که با استفاده از پلتفرم‌های اپن سورس تنظیم و برای ایمن‌سازی آن به‌صورت دیجیتالی استفاده می‌شود. این قرارداد هوشمند را می‌توان پس از نوشتن، ذخیره یا به‌طور دائمی در قالب رمزارزی (معمولاً به نام توکن ERC 721) در شبکه بلاک‌ چینی مانند اتریوم منتشر کرد.
برخی از اشکال محبوب NFTها شامل تصاویر در فرمت‌هایی مانند GIF ،Jpegs، ویدیوها و همین‌طور توییئت‌ها هستند، اما هر اثر و دارایی دیجیتالی با توجه به خواست سازنده و طراح آن امکان تبدیل‌شدن به NFT را دارد؛ البته به شرطی که سازنده‌ی آن اثر بخواهد دارایی منحصربه‌فردی داشته باشد، مانند مثال مقالات ISI یا بلیت‌های کنسرت‌ها که متعلق به یک نفر و منحصربه‌فرد هستند.

حال سوالی که ممکن است برای شما هم ایجاد شود، این است که وقتی می‌توان به‌راحتی از اثری اسکرین‌شات گرفت یا آن را یا دانلود کرد، چرا مردم حاضرند میلیون‌ها دلار بابتش بپردازند؟

پاسخ ساده است، NFT به خریدار اجازه می‌دهد تا کالای اصلی را همراه با احراز هویت داخلی، داشته باشد؛ این احراز هویتَ مالکیت اثر را ثابت کرده و در دنیایی ایده‌آل، فرد دیگری نمی‌تواند از آن اثر استفاده کند. در واقع، ارزش معنوی اثر با اعتبار و هویت هنرمند گره خورده و همه دنیا می‌پذیرند که تنها یک واحد از اثر مورد نظر به صورت NFT تولید و به خریدار اهدا شود.

ان اف تی NFT چگونه کار می‌کند؟

NFTها در شبکه بلاک چینی ساخته‌ شده‌اند که دفتر عمومی توزیع‌شده‌ای است و معاملات را ثبت می‌کند؛ این فرآیند، همان پایه‌ی ساخت ارزهای دیجیتال است. البته NFT‌ها معمولاً در بلاک چین اتریوم طراحی می‌شوند. برخی از انواع فرمت‌هایی که می توان این دارایی دیجیتال را در قالب آن‌ها ضرب کرد، عبارت‌اند از:
  • GIF (تصاویر متحرک و بدون صدا)
  • آثار هنری
  • کلکسیون‌ها
  • فیلم‌ها و موارد مهم ورزشی
  • کاور‌های بازی ویدیویی
  • موسیقی

درواقع NFT نوعی کالای لوکس، اما در قالب فضای دیجیتال، به شمار می‌رود.

آکادمی هنراط

هنراط، بال پرواز هنرات

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به آکادمی هنراط می باشد.